Niečo o nechtoch

 

Nechty sú ako priateľstvo – vyžadujú si našu stálu pozornosť, ak ich zanedbáme, zle sa nám odvďačia...

 

Na za začiatok si však pripomeňme holú pravdu. Kvalita nechtov nezáleží len od nás. Nie každý dostal od prírody a svojich predkov ideálny základ. Na nás však záleží, či z neho vypestujeme pekné nechty – alebo len obhryzené zbytky. Okrem toho sa na nechtoch odrazí každý jeden prehrešok v životospráve a všetky nedostatky v starostlivosti o ruky. Prečo ruky? Logicky. Nechty ako zakončenia nechtov prichádzajú do kontaktu doslova so všetkým, načo v priebehu dňa siahneme. A keby len to. Koľkokrát ste dnes nechtom nahradili škrabku alebo skrutkovač?

 

Akú starostlivosť zato nechty od nás dostali? Ruky sme si už akosi zvykli umyť aj niekoľkokrát za deň. Poviete si hygiena. Aj používanie ochranných krémov pred manuálnou prácou sa pomaly udomácňuje – z nevyhnutnosti. Len pravidelné krémovanie po každom umytí ostáva pre mnohých nepochopeným luxusom. Pritom pokožka rúk sa sama takmer vôbec nepremasťuje, jej ochranný vlastný film je veľmi slabý. O nechtoch ani nehovoriac. A potom sa čudujeme, že sa lámu, štiepia a občas akoby k nám vôbec nepatrili.

 

Poznáte typy ľudí, čo nevedia nepovedia? Nechty sú presne také isté. Vnímavému pozorovateľovi prezradí ich tvar a stav niekedy viac, než je nám milé. Hranaté končeky prstov so štvorcovými nechtami hovoria o väčšej praktickosti a určitej konzervatívnosti – len ťažko sa dá nahovoriť na niečo nové, nevyskúšané a neoverené. Lopatkovité prsty a široké akoby vejárovité nechty svedčia o zmysle pre dobrodružstvo a kreativitu. Špicaté prsty s oválnymi ako mandľa nechtami vraj patria idealistickej žene, ktorá sa vie sústrediť na problém.

 

Kvalita nechtov zas veľa prezradí o zdravotnom stave. Zdravý necht je pružný, pevný, mierne naružovelý. Najrýchlejšie sa na ňom prejavia diétne prehrešky, najmä nedostatok vitamínov a minerálov.

 

Podľa čínskej múdrosti ku každému prstu patrí niektorý z dôležitých vnútorných orgánov. K palcu – pľúca a lymfatický systém, k ukazováku – zažívací trakt, k prostredníku – krvný obeh a srdce, prstenníku – prekrvenie celého organizmu a pankreas, k malíčku – hlava krk a tenké črevo. Ak ste neurobili chybu pri manikúre a na nechte sa objavujú priečne ryhy, môže to nasvedčovať, že ide o akútne ochorenie orgánu, ktorý k danému prstu prináleží, alebo je to jeden z prvých signálov hroziaceho sa psychického vyčerpania. Ale pozor konečné rozhodnutie a prípadnú diagnózu určuje lekár „reč nechtov“ je len jedným z varovných symptómov, ktorý vás upozorňuje, že sa niečo deje.

 

Zdravý necht je v priemere hrubý približne pól milimetra a narastie za týždeň asi milimeter, pričom u mužov je tento proces rýchlejší ako u žien. Vo všeobecnosti nechty rastú rýchlejšie v lete ako v zime, cez deň viac ako v noci. A ešte niečo- najrýchlejšie rastie necht na prostredníku. Z uvedených čísiel vyplýva, že celý necht sa pri normálnom raste obnoví asi raz za pol roka a rovnako dlho nesie zo sebou aj informáciu o zmene v našom vnútri. Ak sa vám nechty z ničoho nič a prakticky všetky naraz polámu, svedčí to vraj o traume alebo strese spred šiestich mesiacov.

 

Udržať si pekné a zdravé prírodné nechty je umenie. Prvým krokom k ošetreniu a pestovaniu nechtov nie je manikúra, ako si všetci myslia. Základom je denné viacnásobné krémovanie rúk. Pri tejto príležitosti sa totiž aj nechtom dostane aspoň trochu výživy a ochrany. Nezaberie to ani viac času ani peňazí.

 

Nechty si lakujú najviac tie ženy, ktoré ich majú zdravé a krásne pestované. Paradox? Vôbec nie, ak si nechty správne ošetrujeme a dodržiavame pri lakovaní odporúčaný postup, nemôžeme im uškodiť. Práve naopak. Súčasné laky sú obohatené o proteíny, ceramidy a vitamíny, ktoré nechty spevňujú a chránia pred štiepením. Samozrejme laky majú aj estetický význam. Držať krok s módou ani v tomto prípade nie je jednoduché. V tridsiatich rokoch letel tmavočervený lak na zaoblených nie veľmi dlhých nechtoch – mesiačiky a špičky však ostávali biele. O dvadsať rokov neskôr sa nosili dlhé a špicaté nechty žiarivo červený alebo ružový lak. V šesťdesiatich rokoch boli hitom perleťové laky pastelových farieb a ako lastovičky sa objavovali aj hranatejšie, kratšie tvary nechtov. Sedemdesiate roky hýrili farbami tak ako súčasná móda, len v osemdesiatich rokoch, keď sa opäť presadili kratšie hranaté tvary, vládli nechtovej móde pastely.

 

A súčasnosť? Po menšej revolúcii spôsobenej umelými nechtami sa znova vracia čaro francúzskej či japonskej manikúry. Oba módne trendy povrchovej úpravy nechtov sú vlastne východiskom z núdze, pokiaľ žena mení štýl i farbu oblečenia i viac krát denne. Oba sú totiž založené na prirodzenom vzhľade.